Плодовете на планинския лимон узряват през есента, като вкусът им е доста кисел и неподходящ за директна консумация. Сокът им, обаче е изключително освежаващ и в комбинация с лъжичка мед и вода е едно от най-здравословните неща, които можете да пиете до насита. Също така можете да го ползвате като заместител на оцета и добре познатия ви лимонов сок.
Планинският лимон съдържа:
5 пъти повече витамин C от обикновения лимон
10 пъти повече витамин P от ябълките
Високо съдържание на пектин- 0,6-2,5%
Съдържа 5 вида плодови киселини – лимонена, ябълчна, янтарна, винена и аскорбинова.
Плодовете са богати на Р-активни съединения, големи количества каротин и рибофлавин, витамин В1 и В2
10 аминокиселини- най-важни сред които са треонин, фенилаланин и лизин, както и глутаминовата и аспарагиновата киселина.
Високото съдържание на аскорбинова киселина осигурява стопроцентово подпомагане на защитните сили на организма при различни инфекциозни заболявания, грипни състояния, белодробни възпаления, повишена температура и т.н.
Богатото пектиново съдържание подпомага нормалните функции на черния дроб, бъбреците и жлъчката. Пектинът има и противоалергично и антивирусно действие. Подобрява още перисталтиката на стомашно-чревния тракт, улеснява изхвърлянето на токсините от организма.
Органичните киселини в плода допринасят за алкализиране на кръвната плазма, правят възможно поемането на повече кислород от червените кръвни телца и предотвратяват образуването на туморни клетки. Засилват още и секрецията на храносмилателните жлези и повишават апетита.
Янтарната киселина се явява силно противостресово средство.
Глутаминовата киселина играе ролята на главен предавател на нервни импулси в мозъка и е един от основните фактори за мисловната дейност, участва в азотния обмен и синтеза на протеини в мускулите.
И накрая една доказана „рецепта”- идеалната комбинация, която бихте си направили, ако страдате от чернодробни и бъбречни болести, хипертония и атеросклероза, както дори и ракови заболявания, е тази на сок от планински лимон и сок от арония.